آیا این رژیم غذایی برای سلامتی قلب و عروق هم مفید است؟

آیا این رژیم غذایی برای سلامتی قلب و عروق هم مفید است؟
پاسخ مثبت است چراکه تحقیقات نشان داده است که فشار خون بالا خطر ابتلا به بیماری های قلبی –نارسایی قلبی و سکته را افزایش می دهد و رژیم دش می تواند باعث پایین آمدن فشار خون شود.همچنین ثابت شده است که دنبال کردن این رزیم باعث افزایش سطح کلسترول خوب و کاهش سطح کلسترول بد و تری گلیسیریدها(نوعی چربی که افزایش سطح آن ارتباط زیادی با ابتلا به بیماری های قلبی دارد)می شود. از آنجایی که در رژیم دش مصرف زیاد میوه ها و سبزیجات و مصرف کم چربی های اشباع شده و قند و نمک توصیه شده است موسسه ی سلامت به آن لقب رژیم سلامتی قلب را داده است.

رژیم دش،رژیم لاغری دیابتی ها

آیا این رژیم غذایی از ابتلا به دیابت پیشگیری می کند و یا آن را کنترل می کند؟
تحقیقات خیلی کمی صحت این موضوع را تایید می کنند ولی به طور کلی گفته شده است که رژیم دش یک الگوی غذایی ایده آل برای پیشگیری و کنترل بیماری دیابت است. علاوه بر این در رژیم غذایی دش توصیه های انجمن دیابت آمریکا گنجانده شده اند.

با اینکه رژیم دش به طور خاص برای کاهش وزن طراحی نشده است ولی دنبال کردن آن به کاهش وزن و جلوگیری از اضافه وزن و به دنبال آن جلوگیری از ابتلا به دیابت و کنترل آن کمک خواهد کرد.ثابت شده است که افرادی که سندرم متابولیک دارند خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی در آنها بالاست و ترکیب رژیم دش با کم کردن کالری دریافتی باعث کاهش خطر ابتلا به سندرم متابولیک می شود.

در مورد کنترل دیابت هم تحقیقی که در سال ۲۰۱۱ انجام شد نشان داد که سطح A1C (اندازه ی قند خون در دراز مدت)و قند خون ناشتا در افرادی که به دیابت نوع ۲ مبتلا بودند و ۸ هفته رژیم دش را دنبال کردند کاهش یافت.از آنجایی که در این رژیم از وعده های غذایی بسته بندی شده و از پیش آماده شده استفاده نمی شود با دنبال کردن این رژیم خیالتان از این بابت راحت خواهد بود که مخالف نسخه ی پزشک عمل نکرده اید .

آیا دنبال کردن این رژیم سلامتی مان را به خطر می اندازد؟
پاسخ منفی است با این حال اگر از بیماری خاصی رنج می برید قبل از دنبال کردن رژیم دش با پزشکتان مشورت کنید.

چقدر این رژیم با الگوهای رژیمی توصیه شده توسط پزشکان مطابقت دارد؟
چربی:گفته شده است که تنها ۳۵-۲۰ درصد از کالری دریافتی تان باید از مصرف چربی ها باشد که با دنبال کردن این رژیم هم بیش از حد مجاز چربی مصرف نخواهید کرد.در مورد چربی اشباع شده هم گفته شده است که این میزان باید زیر ۱۰ درصد باشد که با رژیم دش مطابقت دارد.

پروتئین:در رژیم دش محدودیتی روی مصرف پروتئین ها وجود ندارد.

 کربوهیدرات ها:با دنبال کردن رژیم دش به همان میزان توصیه شده کربوهیدرات مصرف خواهید کرد.

نمک:بیشتر مردم نمک را بیش از حد مجاز مصرف می کنند . حداکثر میزان مجاز نمک مصرفی ۲۳۰۰ میلی گرم است اما در مورد افراد بالای ۵۱ سال یا افرادی که به فشار خون بالا –دیابت-بیماری های مزمن کلیوی مبتلا هستند این میزان نمک به ۱۵۰۰ میلی گرم محدود می شود . در رژیم دش یکسری برنامه های غذایی خاص برای کاهش مصرف سدیم وجود دارد.

دیگر مواد مغذی مفید: یکسری مواد مغذی هستند که متاسفانه اکثر ما آنها را به میزان کافی دریافت نمی کنیم .این مواد شامل موارد زیر می شوند:

۱-فیبر: فیبر مورد نیاز روزانه ی بزرگسالان ۳۴-۲۲ گرم است که این میزان فیبر به هضم بهتر غذا کمک می کند و باعث می شود برای مدت طولانی تری احساس سیر بودن کنید . در رژیم دش هم مصرف میوه ها و سبزیجات که منابع فیبر هستند به میزان زیادی توصیه شده است.

۲-پتاسیم: مصرف میزان کافی پتاسیم جلوی بالا رفتن فشار خون را می گیرد-ضایعات استخوانی را کاهش می دهد-جلوی ایجاد سنگ کلیه را می گیرد.میزات پتاسیم روزانه ی توصیه شده ۴۷۰۰ میلی گرم است ولی دریافت این میزان پتاسیم با خوردم مواد غذایی آسان نیست .موز منبع پتاسیم است ولی با اینحال باید ۱۱ موز بخورید تا این میزان پتاسیم وارد بدنتان شود.رژیم دش از معدود رژیم هایی است که با دنبال کردن آن نیاز روزانه ی بدنتان به پتاسیم برطرف خواهد شد.

۳-کلسیم: مصرف کلسیم نه تنها برای سلامتی استخوان ها بلکه برای حفظ سلامتی رگ های خونی و کارکرد صحیح ماهیچه ها هم ضروری است . با این حال بیشتر افراد مخصوصا خانم ها و افراد بالای ۵۰ سال که به آنها توصیه می شود روزانه ۱۳۰۰-۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم دریافت کنند این میزان کلسیم را دریافت نمی کنند.با دنبال کردن رژیم دش مشکلی در مورد کمبود کلسیم نخواهید داشت.

۴-ویتامین بی ۱۲: برای سوخت و ساز بهتر سلول ها بزرگسالان روزانه باید ۲٫۴ میکروگرم از این ماده را دریافت کنند.با دنبال کردن این رژیم نیاز روزانه تان به ویتامین بی ۱۲ برطرف خواهد شد.

۵-ویتامین دی: بزرگسالانی که به اندازه ی کافی در معرض نور آفتاب قرار نمی گیرند باید با مصرف یکسری مواد غذایی و مکمل های ویتامین دی نیاز خود به این ویتامین که ۱۵ میکروگرم در روز است را برطرف کنند تا خطر شکستگی استخوان در آنها کاهش یابد۸۵ گرم ماهی سالمون حدود ۲۰ میکروگرم ویتامین دی دارد و با خوردن آن نیازتان به این ویتامین برطرف می شود.لبنیات کم چرب و غلات کامل هم حاوی ویتامین دی هستند.

دنبال کردن این رژیم غذایی چقدر برایمان هزینه دارد؟
به طور کلی محصولات تهیه شده با غلات کامل و میوه ها و سبزیجات تازه گران تر از مواد غذایی فرآورش شده و پرچرب و شیرین هستند. ولی مزایای این رژیم ارزش هزینه کردن برای آن را دارد.

آیا این رژیم غذایی مناسب افرادی که باید یکسری محدودیت ها در رژیم غذایی شان شود هست؟
به طور کلی همه می توانند رژیم دش را دنبال کنند.این رژیم برای گیاهخواران هم مناسب است و می توانند مواد مغذی مورد نیازشان را بدون خوردن گوشت یا لبنیات تامین کنند. در مورد افرادی که باید مواد غذایی بدون گلوتن مصرف کنند هم در این رژیم مانعی وجود ندارد و می توانند از مواد غذایی بدون گلوتن استفاده کنند .برای افرادی که باید نمک کم مصرف کنند هم در این رژیم یکسری برنامه های غذایی وجود دارد که مصرف سدیم در آنها کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم روزانه است. افرادی که ملزم به مصرف مواد غذایی حلال هستند هم در این رژیم محدودیتی وجود ندارد و می توانند گوشت های حلال را تهیه و مصرف کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *