رژیم غذایی MIND چیست؟

رژیم غذایی MIND چیست؟

رژیم MIND همان‌گونه که نامش القا می‌کند، برای ارتقای سلامت ذهن و کاهش خطر بیماری آلزایمر طراحی شده است (توضیح مترجم: mind در زبان انگلیسی معنی ذهن می‌دهد). این رژیم مخلوطی از رژیم مدیترانه‌ای و رژیم DASH می‌باشد که هر دو دارای مزایای زیادی برای سلامتی هستند.

MIND-Diet رژیم غذایی MIND چیست؟
رژیم غذایی MIND

اطلاعات رژیم غذایی

MIND مخفف عبارت مداخله‌ی مدیترانه‌ای-DASH برای تاخیر در زوال ذهن می‌باشد. این رژیم توسط اپیدمی‌شناس تغذیه، مارتا کلیر موریس در مرکز پزشکی دانشگاه Rush توسعه داده شده است. هدف وی کاهش خطر بیماری آلزایمر با مصرف غذاهایی بود که برای مغز مفید هستند.

رژیم مدیترانه‌ای بر روی خوردن غذاهایی تمرکز می‌کند که تا حد امکان طبیعی هستند و خوردن چربی‌های ناسالم و گوشت قرمز را محدود می‌کند. رژیم DASH (مخفف عبارت رهیافت‌های رژیمی برای توقف فشار خون) نیز همان‌گونه که از نامش مشخص است، به منظور  تعدیل فشار خون طراحی شده است. در آن خوردن غذاهایی که میزان سدیم پایین‌تری داشته و می‌توانند فشار خون را پایین بیاورند، توصیه شده است.

موریس در مقاله‌ی خود در سال ۲۰۱۵ گفت که محققین بر روی ترکیب این دو رژیم سالم کار می‌کنند، به گونه‌ای که پیروی از آن برای آمریکایی‌ها راحت باشد. رژیم MIND خوردن ۹ غذا را به صورت روزانه توصیه کرده و از مصرف ۵ مورد نیز منع می‌کند. گروه غذاهای سالم شامل این موارد می‌شود:

 1. سبزیجات
 2. مصرف سبزیجات دارای برگ سبز به صورت ویژه
 3. توت‌ها، علی‌الخصوص بلوبری
 4. آجیل
 5. لوبیا
 6. غلات سبوس‌دار
 7. ماهی
 8. مرغ
 9. روغن زیتون

این ۵ مورد غذای ناسالم هستند:

 1. غذاهای سرخ‌کردنی یا فست‌فود
 2. گوشت‌های قرمز
 3. پنیرها
 4. کره و مارگارین
 5. شیرینی‌ها و کیک‌ها

 

قوانین این رژیم این‌گونه هستند:

 • حداقل سه وعده از غلات سبوس‌دار را هر روز مصرف کنید.
 • هر روز یک سالاد بخورید.
 • هر روز یک سبزی دیگر غیر از سالاد مصرف کنید.
 • هر روز یک لیوان شراب بنوشید.
 • تقریباً هر روز در میان‌وعده مقداری آجیل بخورید.
 • هر روز لوبیا و حبوبات بخورید.
 • مرغ و توت را حداقل دوبار در هفته مصرف کنید.
 • حداقل یک بار در هفته ماهی میل کنید.
 • غذاهای ناسالم ممنوع نیستند، اما در هفته بیش از یک بار از آن‌ها مصرف نکنید و البته در این میان، کره استثنا است.
 • می‌توانید هرروز کمتر از یک قاشق غذاخوری کره مصرف نمایید.

مزایا

هدف اصلی محققین از ایجاد رژیم MIND، کاهش خطر بیماری آلزایمر است. بر اساس گفته‌های بنیاد آلزایمر آمریکا، برآورد می‌شود که حدود نیم میلیون از آمریکایی‌های زیر ۶۵ سال دارای اختلالات ذهنی نظیر بیماری آلزایمر باشند.

موریس و تیم وی نزدیک به یک دهه به همراه یک تیم ۹۲۳ نفره از افراد بزرگسال، رژیم MIND را مورد مطالعه قرار دادند. نتایج نشان می‌دهند که در صورت اجرای دقیق و سفت‌وسخت این رژیم، خطر بیماری آلزایمر به میزان ۵۳ درصد کاهش پیدا می‌کند. همچنین ۳۵ درصد از افرادی که به صورت معتدل (و نه سفت‌وسخت) این رژیم را رعایت کردند، از مزایای آن بهره بردند.

این مطالعات نشان دادند که هرقدر فرد به مدت طولانی‌تری رژیم MIND را دنبال کند، پشتیبانی بهتری از وی در برابر توسعه‌ی آلزایمر صورت خواهد گرفت. نتایج این مطالعه در مارس ۲۰۱۵ و در ژورنال Alzheimer’s & Dementia به چاپ رسیدند.

در مطالعه‌ی دیگری، تیم موریس مقایسه‌ای تن به تن را میان رژیم MIND با رژیم مدیترانه‌‎ای و DASH به صورت مجزا انجام داد. نتایج حاصل از دو رژیم دیگر، روند مشابهی را با رژیم MIND نشان دادند. اجرای دقیق رژیم DASH ریسک بیماری آلزایمر را به میزان ۳۹ درصد و رژیم مدیترانه‌ای نیز این ریسک را به مقدار ۵۴ درصد کاهش داد. اما اگر شرکت‌کنندگان این دو رژیم (یعنی DASH و مدیترانه‌ای) را به صورت سفت‌وسخت رعایت نمی‌کردند، خیلی نتیجه‌ی مثبتی نمی‌گرفتند.

موریس طی نشست خبری که در دانشگاه Rush برگزار شد گفت: «یکی از حقایق جالبی که رژیم MIND دارد این است که حتی در صورت رعایت متعادل و نه سفت‌وسخت آن نیز می‌توانید خطر بیماری آلزایمر را در خود کاهش دهید. به نظرم همین موضوع می‌تواند منجر به افزایش انگیزه‌ی مردم شود».

در مطالعات متعدد نشان داده شده که رژیم مدیترانه‌ای و DASH می‌توانند در سایر حوزه‌ها نیز مفید واقع شوند. به عنوان مثال و در یکی از مطالعات، افرادی که از رژیم DASH استفاده می‌کردند، میزان قند خونشان در یک دوره‌ی سه‌ماهه کاهش یافته بود. محققان در مطالعه اشاره کردند که افزایش مصرف پروبیوتیک‌ها در این رژیم را عامل کاهش قند خون اعلام کردند. بر اساس گفته‌های کلینیک مایو، رژیم DASH می‌تواند صرفاً در عرض دو هفته میزان فشار خون را چند نقطه کاهش دهد و فشار خون سیستولیک هم در گذر زمان می‌تواند به هشت روی ۱۴ کاهش پیدا کند.

مطالعه‌ی دیگری که در آوریل ۲۰۱۰ به چاپ رسید دریافت که رژیم مدیترانه‌ای می‌تواند منجر به کاهش وزن و کلسترول، تریگلیسیرید و البته فشار خون شود. همچنین مطالعه‌ای که به صورت مشترک توسط محققینی از کمبریج و هاروارد بر روی ۷۸۰ آتش‌نشان انجام گرفت، نشان داد که رژیم سبک مدیترانه‌ای می‌تواند کاهش بیماری قلبی-عروقی را در پی داشته باشد.

ریسک‌ها

دینا هانس، پزشک ارشد تغذیه در دانشگاه رونالد ریگان و استادیار دانشکده‌ی سلامت عمومی UCLA به ریسک‌های موجود در رژیم MIND اشاره می‌کند. وی می‌گوید: «رژیم‌های DASH و مدیترانه‌ای به طور کلی بسیار سالم هستند. در آن‌ها غذای گیاهی نظیر میوه، سبزی و پروتئین‌های گیاهی (آجیل، دانه‌ها، حبوبات) گنجانده شده است. همچنین میزان پتاسیم و منیزیم آن‌ها نیز بسیار بالا بوده که معمولاً اکثر ما در دریافت این دو ماده‌ی آلی از طریق غذا ضعف داریم».

هانس می‌افزاید: «وقتی صحبت از خوردن ماهی و محصولاتی دریایی می‌شود که رژیم مدیترانه‌ای هم بیشتر روی آن تاکید دارد، می‌بایست در مورد آلاینده‌ها و سموم بالقوه‌ی موجود در ماهی‌ها نگران باشیم. این مواد آلاینده شامل جیوه و بقایای پلاستیکی می‌شوند. علاوه بر این‌ها BPA و سایر آلاینده‌ها نظیر DDT هم در ماهی‌ها یافت می‌شوند. پس اگر ماهی می‌‎خورید، می‌بایست مراقب باشید و به دنبال محصولات ماندگار و استاندارد بروید».

«به طور کلی این الگوهای مصرف مواد غذایی بسیار سالم هستند که منفعتشان بالا و چربی اشباعشان کم است و می‌توانند برای سلامت انسان و حتی محیط زیست نیز مفید واقع شوند».

همانند هر رژیمی، قبل از شروع یک الگوی غذایی جدید با دکترتان مشورت نمایید.

» ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *