عوارض رژیم دوکان !

آیا رژیم دوکان با عوارض جانبی همراه است؟

  • در ابتدای رژیم احتمالا عوارضی شبیه عوارض رژیم اتکینز به سراغ شما خواهد آمد. در غیاب کربوهیدرات ها، بدن به جای کربوهیدرات ها از چربی به عنوان سوخت اصلی استفاده می‌کند. این تغییر در متابولیسم بدن باعث تولید کتون ها شده که می توانند باعث ایجاد بوی بد دهان، احساس خستگی، ضعف، سرگیجه، بی خوابی و حالت تهوع شوند. که البته تمام این حالات را در ابتدای هر نوع سبک رژیمی از جمله اتکینز خواهید داشت.
  • و با توجه به این مشکلات در ابتدای رژیم، دکتر پیر دوکان توصیه می‌کند که افرادی که در فاز حمله هستند به سراغ فعالیت های شدید نروند، چراکه ممکن است احساس خستگی تشدید شود. علاوه بر این دکتر دوکان معتقد است که بوی بد دهان و خشکی دهان نشان دهنده ی این حقیقت خوشحال کننده هستند که برنامه ی رژیم شما دارد روی روال پیش می رود و شما در حال لاغر شدن هستید، پس این علائم را به عنوان پرچم موفقیت فرض کنید. اگرچه نوشیدن آب بیشتر می تواند به بهبود این مشکلات کمک بکند.
  • ممکن است به علت جایگزین کردن همه ی کربوهیدرات ها با کمی سبوس جوی دو سر ممکن است یبوست به سراغ شما بیاید. که این مشکل  به ندرت پیش می آید، با این حال با کمک مشاوره تغذیه و تجویزهای گیاهی و حرکات ورزشی قابل حل است و علاوه بر این با شروع فاز کاهش و اضافه شدن سبزیجات به کلی رفع خواهد شد.
  • نکته ی دیگری که ذهن بسیاری از مراجعین و منتقدین این رژیم را درگیر کرده است، کمبودهای تغذیه ای ناشی از حذف دسته ای از گروههای غذایی است. نکته‌ی اول مصرف مکمل های ویتامینی و مواد معدنی رایج است. همچنین به طور کلی بهتر است که چنین رژیم هایی با نظارت متخصص تغذیه اجرا شود، چراکه رژیم هر چقدر هم که ساده و واضح باشد، باز هم نیاز به فردی سازی دارد. یعنی هر رژیم باید طبق شرایط هر فرد اصلاح شود و باید با زیر نظر داشتن تغییرات افراد، مراحل رژیم را تنظیم کرد. شما میتوانید با دریافت اپلیکیشن چاغری و دوکان  از پشتیبانی کارشناسان تغذیه استفاده کنید و سوالات خود را مطرح کنید.

نکات منفی دوکان چیست؟

  • این رژیم انعطاف پذیری زیادی ندارد. دکتر دوکان معتقد است که یک برنامه ی لاغری باید دقیقا مثل نسخه های درمانی و زمان مصرف آنتی بیوتیک ها، قانون گذاری شده و مو به مو اجرا شود.
  • فاز اول این رژیم (حمله) کمی ممکن است سخت باشد، تا حدی که شاید فرد رژیم گیرنده قبل از رسیدن به نتیجه ی مورد نظر خسته شده و کنار بکشد. ولی بعد از یک هفته و دیدن نتیجه حاصل شده اراده فرد تقویت می‌شود.
  • تنظیم این رژیم برای افراد وگان (که حتی لبنیات و تخم مرغ هم مصرف نمی کنند) تقریبا غیر ممکن است.
  • از لحاظ اقتصادی، تهیه ی مواد غذایی مورد نیاز این رژیم مثل گوشت، مرغ، ماهی گران تر از کربوهیدرات، میوه و سبزیجات است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *