کاهش وزن با متفورمین! دروغ یا واقعیت

کاهش وزن با متفورمین! دروغ یا واقعیت
کاهش وزن با متفورمین! دروغ یا واقعیت
کاهش وزن با متفورمین! دروغ یا واقعیت

کاهش وزن با متفورمین! دروغ یا واقعیت

متفورمین، یکی از قرص‌هایی است که برای کنترل میزان قند خونِ افراد مبتلا به دیابت نوع دو، در کنار تغذیه صحیح، تجویز می‌شود. بنابراین این قرص، در اصل، ابزاری برای کنترل میزان قند خون است. از طرف دیگر ورزش هم همین کارکرد را داشته و باعث تنظیم سطح گلوکز خون می‌شود.

در کنار دیابت، متفورمین نشان داده می تواند مزایایی برای سندروم تخمدان پلی کیستیک نیز داشته باشد. دلیل اصلی بروز سندروم تخمدان پلی کیستیک مشخص نیست و این بیماری، یک عدم تعادل هورمونی در خانم ها است که می تواند شامل بی نظمی در قاعدگی، کیست در تخمدان ها و هورمون آندروژن اضافی شود.

چون کاهش وزن می تواند نتیجه خوردن متفورمین باشد، آیا همه می توانند از آن برای کاهش وزن استفاده کنند؟

تحقیقات نشان داده متفورمین برای درمان مشکل اضافه وزن در افراد چاق، بی خطر است. با این حال شاید دریافت متفورمین برای همه انتخاب مناسبی نباشد، مخصوصا آنهایی که اضافه وزنشان آنچنان بالا نیست. مطلع کردن پزشکتان قبل از دریافت هرگونه دارویی ضروری است. نکته‌ای که در نتیجه تحقیقات، مطرح شده این است که اثربخشیِ این دارو برای لاغری، راه‌حل فوری نبوده و باید مصرف قرص متفورمین، حداقل یک تا دو سال ادامه داشته باشد تا به‌صورت تدریجی وزن فرد کاهش یابد. مقدار کاهش وزن نیز بین افراد مختلف متفاوت بوده و به هیچ‌وجه قابل پیش‌بینی و بسط به همه افراد نیست. میزان کاهش وزن نیز بعد از دو سال استفاده از قرص متفورمین، به‌صورت تقریبی ۳ تا ۵ کیلوگرم بوده است.

نکته قابل توجه دیگر، در مورد مصرف قرص متفورمین این است که اگر مصرف قرص با دیگر عادت‌های مفید مانند ورزش و تغییر رژیم غذایی همراه نشود، هیچ تأثیری در کاهش وزن نخواهد داشت و حتی ممکن است وزنتان بیشتر هم بشود.

کسانی‌که در کنار مصرف قرص متفورمین، به ورزش و رژیم غذایی سالم بپردازند، بدون شک بیشترین و سریع‌ترین تأثیر را از این رویه مشاهده می‌کنند. یکی از دلایل این اثرگذاری نیز به افزایش کالری‌سوزی با ورزش بعد از مصرف قرص باز می‌گردد. در نتیجه اگر ورزش نکنید، نتیجه مطلوبی از مصرف قرص متفورمین نخواهید گرفت.

اگر بخواهیم به‌صورت ساده بگوییم، قرص متفورمین داروی نجات‌بخش و راه‌حل فوق‌العاده‌ای که در انتظارش بودید، نخواهد بود. البته این کل ماجرا نیست؛ باید بدانید که مصرف قرص متفورمین باعث لاغری همه نشده و فقط بعضی از افراد از آن نتیجه می‌گیرند. تنها مزیت قرص متفورمین این است که اگر شما را لاغر نکند، باعث چاقی‌تان هم نخواهد شد. این در حالی است که دیگر قرص‌های استفاده‌شده برای درمان دیابت نوع دو، ممکن است وزن شما را افزایش دهد؛ اما به یاد داشته باشید که سازمان غذا و دارو، استفاده از قرص متفورمین برای لاغری را تأیید نکرده و کاربرد این قرص، هنوز هم در هاله‌ای از ابهام است. پیشنهاد می‌کنیم که از مصرف خودسرانه این دارو بپرهیزید تا دچار عوارض جانبیِ مصرف دارو نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *