خوراکی‌ها و رژیم غذایی مناسب هر گروه خونی

خوراکی‌ها و رژیم غذایی مناسب هر گروه خونی
خوراکی‌ها و رژیم غذایی مناسب هر گروه خونی
خوراکی‌ها و رژیم غذایی مناسب هر گروه خونی

خوراکی‌ها و رژیم غذایی مناسب هر گروه خونی

یک پزشک طب سنتی به نام دکتر پیتر دی‌آدامو (Dr. Peter D’Adamo) در سال ۱۹۹۶ رژیم گروه خونی را بر سر زبان‌‌ها انداخت. کتاب او با عنوان «براساس گروه خون خود تغذیه کنید» (Eat Right 4 Your Type) به طرزی باورنکردنی موفق بود. این کتاب در زمان خودش پرفروش‌ترین کتاب شناخته شد و میلیون‌ها نسخه از آن به فروش رفت و حتی امروز هم جزو کتاب‌های محبوب شناخته می‌شود.

او در این کتاب ادعا می‌کند که رژیم غذایی مناسب برای هر فرد به گروه خونی ABO در آن فرد بستگی دارد. به گفته‌ی او هرنوع گروه خونی نشان‌دهنده‌ی ویژگی ژنتیکی اجداد ماست که رژیم غذایی لازم برای رشد فرد را هم شامل می‌شود.

گروه خونی آ (A): دکتر آدامو این گروه خون را گروه کشاورزان نامیده. افرادی که این گروه خونی را دارند باید از رژیم‌های غنی از گیاهان تغذیه کنند و گوشت قرمز را به‌طور کامل کنار بگذارند. این رژیم شباهت زیادی به رژیم گیاهخواری دارد.

گروه خونی ب (B): دکتر آدامو این گروه را چادرنشین نامیده است. این افراد می‌توانند هم از گیاه و هم گوشت ( به‌جز مرغ) تغذیه کند، همچنین می‌تواند کمی از لبنیات استفاده کند. با‌این‌حال باید از مصرف گندم، ذرت، عدس، گوجه فرنگی و چند غذای دیگر خودداری کنند.

گروه خونی آ.ب (AB): دکتر آدامو این گروه خون را گروه معما نامیده و معتقد است خصوصیاتی بین گروه خونی A و B دارند. این گروه می‌توانند از غذاهای دریایی، توفو(خمیر سویا)، لبنیات، لوبیا و غلات تغذیه کنند. این گروه نباید از لوبیای قرمز، ذرت، گوشت گاو و مرغ استفاده کند.

گروه خونی اُ (O): دکتر آدامو این گروه خون را گروه شکارچیان می‌نامد. این گروه به رژیم‌های سرشار از پروتئین که بیشتر در گوشت، ماهی، مرغ، میوه‌ها و سبزیجات خاص موجود است نیاز دارند و باید میزان غلات، حبوبات و لبنیات را محدود کنند. این نوع رژیم شباهت زیادی به رژیم پالئو (رژیم غذایی سرخ‌پوشان قدیمی) دارد.

به نظر می‌رسد که تمام این رژیم‌های غذایی صرف‌نظر از نوع گروه خونی برای بیشتر افراد مناسب باشند. هر ۴ نوع رژیم شامل غذاهای سالم و طبیعی است و از غذاهای فراوری‌شده موجود در رژیم‌های غربی خبری نیست.

بنابراین حتی اگر با استفاده از یکی از این رژیم‌ها سلامتی‌تان بهبود یافت لزوما به این معنی نیست که این رژیم با گروه خونی شما ارتباط داشته است. شاید یکی از دلایل بهبود سلامتی‌تان این است که نسبت به قبل از غذاهای سالم‌تری استفاده کردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *